Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου 2016

Τα Βραβεία του 7oυ Διεθνούς Κινηματογραφικού Φεστιβάλ “Γέφυρες” 2016

Το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου “Γέφυρες” που διοργανώθηκε στο Ναύπλιο από τις 19 εως τις 29 Οκτωβρίου 2016 ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Οι καλύτεροι κάθε κατηγορίας βραβεύτηκαν από την κριτική επιτροπή.

Τα βραβεία για τις κατηγορίες δόθηκαν στους:

l  Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων / Best animation
“Αγρινούι”/“Agrinoui”, Αλέξης Χαβιάρας/Alexis Haviaras, 2016, 20', Κύπρος
l  Ταινίες Τεκμηρίωσης/ Documentaries:
Ειδική Μνεία για το Κοινωνικό μήνυμα της μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης "Ιστορίες σε Αναμονή" του Δημήτρη Πανέλη, 2016, 13', Ελλάδα
l  Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης (Best documentary)
“Dirty Roses”, Πέτρα Τερζή/Petra Terzi, 2016, 5',
Ελλάδα / Greece


l  Βραβείο "Εμείς Μπορούμε" ( Best "We Can Do" )
(που αφορούσε ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες)
“Τα Γενέθλια”/”Birthday”,
Δημήτρης Κατσιμίρης/Dimitris Katsimiris
l  Βραβείο καλύτερης ελληνικής ταινίας μικρού μήκους (Best Hellenic Short Film)
“Εμένα ο Γιός μου/My Own Son”, Χάρης Καραουλάνης/Haris Karaoulanis,  2016, 7', Ελλάδα/Greece.
l  Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους(Best Short Film) 
Τοίχος/Wall - Mark Sargent , Mάγια Τσαμπρού/Maya Tsamprou , Χάρης Τσαμπάς/Harris Tsambas 2015, 13', Ελλάδα/Greece
l  Καλύτερη καλλιτεχνική ταινία (Βest Art Film
Hugo)
Theo Pavlou, 2016, 12', Αγγλία/UK
l  Ειδική Μνεία για τα ειδικά εφέ στον Γιάννη Στραβόλαιμο για την πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους "ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ"
l  Ειδική Μνεία για την παραγωγή στη ταινία μεγάλους μήκους "Dreams of a Shadow" του Νικήτα Μπάλα
l  Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής (Best Production Design in a Feature Film)
“Lucky Stiff”, Stephen Marsh
l  Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών (Best Sets & Costumes in a Feature Film)
“Lucky Stiff”, USA
Sets: Beth Wooke
Costumes: Duridha Wood
l  Βραβείο καλύτερης μουσικής επένδυσης (Best Original Score )
“Outopia” – Giannis Papadimitriou, singer Eleni Voudouraki
l  Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ (Best Editing in a Feature Film)
“Invisible” - Stamatis Magoulas
l  Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου (Best Screenplay in a Feature Film) Θόδωρος Μαραγκός, “Πως να Σωπάσω?” /Thodoros Maragos - “How I can stay Silent”
l  Βραβείο Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους (Best Performance by an Actress in a Supporting Role  in a Feature Film)
Viktoria Miller in “Swing Away”
l  Βραβείο Δεύτερου Ανδρικού ρόλου(Best Actor in a supporting role in a Feature Film)
Χρήστος Μπενέτσης, “Invisible”/ Christos Benetsis,“Invisible”
l  Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου (Best Leading Actress in a Feature Film)
Pamela Shaw “Lucky Stiff”,
Shannon Elizabeth “Swing Away”
l  Βραβείο Πρώτου Ανδρικού ρόλου (Best Leading Actor in a Feature Film)
 Γιάννης Στάνκογλου, “Invisible”/Yiannis Stankoglou, “Invisible”
l  Βραβείο Φωτογραφίας(Best Cinematography in a Feature Film)
 Γιάννης Δασκαλοθανάσης/Yiannis Daskalothanasis, Swing Away, ΗΠΑ/USA 
l  Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους (Best Director in a Feature Film)
 Δημήτρης Αθανίτης, “Αόρατος” /Dimitris Athanitis, “Invisible”
l  Χρυσός Πήγασος(Golden Pegasus)
“Lucky Stiff”, Christopher Ashley, ΗΠΑ/USA

Η φετινή VIP κριτική επιτροπή απαρτιζόταν από τους:
1. Vivek Singhania - παραγωγός, σεναριογράφος, σκηνοθέτης από την Ινδία
2. Bill Butler - Χολυγουντιανός διευθυντής φωτογραφίας, (Jaws by Steven Spielberg (1975), Rocky II (1979), Rocky III (1983), Rocky IV (1985), Grease (1978)κ.ά.
3. George Roberson - παραγωγός ταινιών από τον Καναδά
4. Wang Jingguang - βραβευμένος σκηνοθέτης από την Κίνα κι εκπρόσωπος κινεζικής τηλεόρασης
5. Δημήτρης Καλαντίδης - δημοσιογράφος, κριτικός κινηματογράφου
6. Γιώργος Τζαβάρας σκηνοθέτης
7. Ντέπυ Βρεττού – συντονίστρια διεθνών συμπαραγωγών της ΕΡΤ
Η κριτική επιτροπή ταινιών μικρού μήκους συμπεριλάμβανε τους:
Γιώργος Τζαβάρας-σκηνοθέτης,
Σωκράτης Λαμπρόπουλος-εικαστικός,
Δημήτριος Βασιλειάδης-σινεφίλ,
Μάνος Σπιτάλας-σπουδαστής Σχολής Θεατρικών Σπουδών Παν/μίου Ναυπλίου,
Γιώργος Λαμπρόπουλος, μουσικός και σινεφίλ


Δεν υπάρχουν σχόλια: