Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ - Μακεδόνες Αξιού - ΑΣΠ Κόρινθος 3-1

Την ήττα γνώρισαν τα κορίτσια της Κορίνθου για την 13η αγωνιστική του VolleyLeague γυναικών. Αν και στο 1ο σετ η ομάδα της Κορίνθου έπαιξε καταπληκτικά και πήρε το σετ φάνηκε η αποχή ενός μηνός από τους αγώνες καθώς εκτός από την διακοπή των γιορτών, είχαν ρεπό στην πρεμιέρα του Β' γύρου.

Με την Κιέρα Χολστ να κάνει ρεκόρ στη φετινή Volleyleague με 34 πόντους, οι Μακεδόνες νίκησαν με 3-1 σετ την αξιόμαχη Κόρινθο στα Κύμινα και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η Κόρινθος κατάφερε να αιφνιδιάσει τις γηπεδούχες και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ, αλλά στην συνέχεια υστέρησε σε υποδοχή και επίθεση. Με 11 πόντους, η Ροντρίγκεζ ήταν η πρώτη σκόρερ για την ομάδα της. Οι Μακεδόνες αν και έχασαν το πρώτο σετ, είχαν σε μεγάλη μέρα για άλλη μία φορά την Κιέρα Χολστ, με την Τεξανή ακραία να οδηγεί την ομάδα της στο τρίποντο. Καλή απόδοση και από την Καραφουλίδου με 10 πόντους, εκ των οποίων οι 5 προήλθαν από την γραμμή των εννέα μέτρων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-15, 25-17)
*Οι πόντοι των Μακεδόνων προήλθαν από 16 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Κορίνθου προήλθαν από 10 άσσους, 24 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Καραφουλίδου 10 (5/36 επ. 5 άσσοι), Νώτη 7 (3/9 επ., 4 άσσοι, 25% υπ.), Πολυνοπούλου 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σπανού 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Σπικς 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χολστ 34 (30/69 επ., 4 άσσοι, 27% υπ.) / Μυρίδου (λ, 28% υπ.), Ευθυμιάδου, Μητακίδου, Μόσχου 1 (άσσος).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Γέιζελ 9 (6/34 επ., 3 μπλοκ), Μπάτακ 4 (4 άσσοι), Μπούκουρα Μ. 1 (1/16 επ., 24% υπ.), Παναγοπούλου 7 (4/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 11 (9/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 12% υπ.), Τομαρά 1 (1/2 επ.) / Μαργαρίτη (λ, 18% υπ.), Αλατζάκη 6 (3/15 επ., 3 άσσοι, 14% υπ.), Βακάλογλου.

Είπαν για το ματς...
Μανώλης Σκουλικάρης (Μακεδόνες Αξιού): «Για εμάς ήταν ένα κακό παιχνίδι. Πήραμε όμως τη νίκη παρά την άσχημη εμφάνιση.΄'Ηταν ακριβώς όπως το είχα πει, η Κόρινθος είναι επικίνδυνη ομάδα και το έδειξε στο πρώτο σετ. Μετά το δεύτερο σετ, βελτιωθήκαμε και πήραμε εύκολα την νίκη».

Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): «Στο πρώτο σετ παίξαμε εκπληκτικά. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τον ρυθμό μας, κάναμε αρκετά λάθη και οι Μακεδόνες ανέβασαν την απόδοσή τους. Αν σκεφτούμε ότι είχαμε να παίξουμε ένα μήνα, είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση και την προσπάθεια».