Στους «16» η Ελλάδα γράφοντας ιστορία στη Βραζιλία

Έτσι έγινε το σουτ για το πρώτο γκολ από τον Ανδρέα Σάμαρη
Ιστορικές στιγμές για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η εθνική Ελλάδας με μια επική εμφάνιση πέρασε στις 16 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στα χρονικά της.

Το πρώτο γκολ της Εθνικής μας με εκτελεστή τον Ανδρέα Σάμαρη
Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και άτυχες στιγμές καθώς η ομάδα μας είχε τρία δοκάρια και δυο αναγκαστικές αλλαγές επικράτησε με 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Βραζιλία. Στο ντεμπούτο του με την φανέλα της εθνικής σε Μουντιάλ, ο Ανδρέας Σάμαρης άνοιξε το σκορ στο 42΄ με πλασέ. Το γκολ της Ακτής Ελεφαντοστού στο 74 λεπτό ο Μπονί. Με "δραματικό" πέναλτι ο Σαμαράς στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-1.
Επόμενος αντίπαλος της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου η Κόστα Ρίκα την οποία η ελληνική μας θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Κυριακής.

Πηγή: Express.gr